neljapäev, 12. september 2019

Linnapuhkus lastega Berliinis


Alati ei ole võimalik teha pikka puhkust ja siis tulebki mängu lühem ja tavaliselt aktiivsem puhkus kuskil suuremas linnas. Sellel korral osutus valituks Berliin. Kuna lisaks kahele suuremale lapsele (12 aastat ja 9 aastat) oli kaasas ka kuue kuune beebi, langes koheselt ära autoga reisimine ja sihtkohta sõitsime lennukiga.

1 PÄEV Nagu juba mainitud sai, oli meid viis inimest, kaks täiskasvanut ja kolm last. Lisaks meile tuli kaasa teinegi pere kahe täiskasvanu ja kahe lapsega (5 aastat ja 2,5 aastat). Lennuk väljus keskpäeval Riia lennujaamast. Sõit Berliini kestab ikka väga lühikest aega ja ei saa veel ennast rahulikult sissegi seada, kui oled juba kohal ja valmistud maanduma. Olles juba Berliini lähedal lennujaamas tuli otsustada küsimus, kuidas ja millega hakkame ringi liikuma. Algne plaan oli võtta auto, kuid otsustasime tollel hetkel, et sõidame rongiga ja vaatame hiljem, millega edasi liigume. Tagantjärgi oli see väga õige otsus. Berliinis on väga hea ühistransport. Sellega liikumine on kiirem ja kindlasti ka auto rentimisest palju odavam. Valida on erinevate piirkondade vahel A, B ja C. Kui sõidad kaugemale tuleb valida ABC piirkonna pilet, lähemal sobib kasutada AB piirkonna piletit. Kui täiskasvanu ostab päevapileti, saavad tema lapsed sõita tasuta. Tunniste piletite puhul tuleb osta pilet kõigile. Päevapilet "Berlin ABC" maksis 7,70 eurot. Pileti saab osta valmis varem ja siis hiljem kuupäevatepliga aktiveerida.

Peale seda, kui kohvrid olid hotellis, võeti ette esimene linna avastusretk, sihtkohaks Berliini holokausti memoriaal. Memoriaali rajamise algatas 1988. aastal ajakirjanik Lea Rosh. Mälestusmärk koosneb 2 711 suurest betoonplokist, mis on laiali jaotatud 19 000 ruutmeetrile. Memoriaal on ehitatud mälestamaks kuut miljonit juuti, kes hukkusid natside käe läbi 1933. - 1945. aastal. Ehitis läks maksma 30 miljonit eurot. Kindlasti tasub seda memoriaali vaatama minna, seda enam, et kohe  mälestise kõrval asuvad Brandenburgi väravad.


1791. aastal avati Brandenburgi väravad, mis olid ehitatud valitseja Friedrich Wilhelm II käsul. Väravaid ehib kreeka rahujumalanna Eirene. 1961. - 1989. aastani oli värav osa Berliini müürist ja seega suletud. Peale müüri lagunemist väravad restaureeriti ja nüüd on saanud väravatest vabaduse sümbol ja üks tähtsamaid vaatamisväärsusi Berliinis.

2 PÄEV Teisel päeval ja ühtlasi esimesel täispikal päeval Berliinis oli kavas külastada loomaaeda. Loomaaia loojaks oli Preisi kuningas Frederick William III, kellel oli suur huvi eksootiliste loomade vastu. Koos oma esimese naisega avati 19. sajandi keskel loomaaed ka külastajatele. Asub see 33 hektarilisel maa-alal ja on tuntud, kui kõige liigirikkam loomaaed. Just selles loomaaias elavad Saksamaa ainukesed hiidpandad ehk bambuskarud.


Sõna "panda" tuleb nepaalikeelsest sõnast ja tähendab bambusesööjat. Lisaks loomaaiale on võimalus piletit osta akvaariumi külastuseks (nii et hoia piletid kenasti alles, neid on vaja hiljem veelkord näidata). Akvaarium ehitati 1913. aastal zooloogia kompleksi. Lisaks kaladele ja veeloomadele elavad seal roomajad, kahepaiksed ja selgrootud.


Lisaks kõigele muule asub loomaaias veel suur mänguala lastele, miniloomaaed ja hulga erinevaid söögikohti. Veel on võimalik külastada loomi nende söötmise ajal ja merilõvid näitavad kord päevas ka oma oskusi.


Kui lapsed on pisikesed ja kipuvad ära väsima on sissepääsu juures võimalik võtta pisikesed kärud (nagu Tallinna loomaaias).


Loomaaed asus küll suurel maa-alal aga kõik oli kuidagi lähedal ja seal oli väga mõnus jalutada. Kindlasti tasub külastada pandat (ei ole just igas loomaaias), jõehobu (tal on tore veekogu, kust näed, kuidas ta vee all ringi keksib) ja ahve (nende toit asub huvitavates kastides ja on põnev vaadata, kuidas nad selle kätte saavad).


Peale loomaaia külastust jäi veel natukene aega külastada kaubanduskeskust Mall of Berlin. Tegemist on väga suure keskusega, milles on üle 300 kaupluse. Keskus on jagatud kaheks - ida ja lääs. Seal poodlemist ära jäta aga kindlasti pühapäevaks, sest siis saad küll kaubanduskeskuse ustest sisse jalutada aga kauplused on suletud.

3 PÄEV Kolmas päev külastasime veekeskust Tropical Islands. Keskus asub Berliinist umbes 60 km kaugusel Brandenburgis ja sinna pääsemiseks tuleb sõita rongiga. Tropical Islands on maailma kõige suurem sisetingimustes olev veekeskus ja asub täpsemalt Brand-Brieseni lennuväljal. Veekeskus valmis aastal 2004 ja on ehitatud õhulaevadele mõeldud angaari. Hoone pikkus on 360 meetrit, laius 210 meetrit ja kõrgus 106 meetrit. Kogu hoone välisfassaad on betoonist.  Siin on 200 meetri pikkune rannapiir koos "merega"  ja vihmamets, kus on 600 eri taimeliiki ja kokku 50 000 taime.
Piletit ostes tuleb otsustada, kas soovid lisaks veekeskusele külastada sauna. Sauna ala on eraldi asetsev ja selles osas peab olema alasti. Häbelikum inimene võib endale ümber tõmmata rätiku, kuid peab arvestama sellega, et paljud inimesed kõnnivad ringi paljalt.
Keskuses on võimalik ka ööbida aga meie seda ei teinud.
Keskuses mõnulemiseks varuge endale aega, sest kuigi algul ei tundu, et seal võib olla terve päeva, siis hakkad ära minema ikka alles õhtul. Siinkohal tuleks ära märkida, et lastele mõeldud veega mänguala suletakse kell kuus ja kui tahad mõnuleda toolidel, tuleb kohal olla üsna vara.

4 PÄEV Nüüd, kui lapsed olid saanud juba piisavalt lõbutseda oli kord naiste käes ja see tähendab loomulikult seda, et külastasime poode. Valisime ostlemiseks välja Berliini lähistel oleva kaupluse Designer Outlet Berlin. Tegelikult oleks õigem öelda, et tegemist on pisikese külaga, kus paljudel tootjatel on oma outlet kauplused. Sattusime sinna siis, kui lisaks outleti hindadele olid lisasoodustused. Tänu sellele olid hinnad tõesti soodsad, kuid kindlasti tuleks jälgida meie kaupluste hindasid ja mitte hoogu sattuda mõttest, et siin peab küll kõik nii odav olema.
Peale ostlemist sõitsime tagasi linna Alexanderplazile ja külastasime kauplust Primark. See on selline tore kauplus, mida võimalusel alati külastan. Just erite seepärast, et sealt on võimalik soetada lastele väga hea hinnaga riideid. Kuna olen ka varem sealt ostnud, siis tean ka seda, et kvaliteet on asjadel päris korralik ja peale paari pesu ei ole tarvis asju minema visata.

5 PÄEV  Sellel päeval olime otsustanud külastada Berliini erinevaid vaatamisväärsusi. Ühtlasi oli ka pühapäev ja seega kaubandus ja paljud muud asutused olid suletud. Esimesena oli soov näha Berliini müüri.
Berliini müür on pärast Teist maailmasõda rajatud tihe riivistatud piirikindlustussüsteem, mis püsis üle 28 aasta (1961-1989). Müür oli üks külma sõja ja Saksamaa lõhestamise kurikuulsamaid sümboleid. Müür ehitati täielikult Ida-Berliini territooriumile, seega ei olnud Lääne-Berliinil õigust midagi ette võtta müüri lääneküljele tekkinud grafitiga. Müüri kogupikkus oli 156 km, sellest 112 km betoonplaatidest või tellistest.


Müüri jagub praegu erinevatesse linnaosadesse ja lõpptulemusena jäigi mulle segaseks, kuidas nimetati seda kohta, kuhu sattusime esimesena. Igatahes oli seal väga põnev jalutada. Osaliselt oli alles müüri ja mõningates kohtades olid müüri asemel rauast postid. Erineva infoga majakeses oli võimalik minna vaateplatvormile ja näha täies hiilguses müüri sellisena nagu see oli olnud. Veel oli seal kirik, mille ümber kasvas vili ja püstitatud oli mälestusmärk.
Teine koht, mida külastasime kannab nime East Side Gallery. Tegemis on kohaga, mis tekkis peale Berliini müüri lagunemist, kui 118 kunstniku 21. riigist maalisid 1,3 km pikkusele müürile oma teosed. Nii tekkiski maailma suurim avatud galerii.


Veel külastasime Spy Museum Berlin muuseumi. Seal sai otsida lutikaid, kontrollida, kui turvaline on sinu arvuti salasõna või siis järele proovida, kui osav oled laseritega toas. Lisaks oli palju infot erinevate spioonide kohta läbi ajaloo.
Päeva lõpetuseks käisime Park Inn hotelli katusel vaadet nautimas. Hotell asub teletorni vastas ja pakub Berliinile päris ilusat panoraamvaadet.

6 PÄEV Viimane päev meie reisist sisaldas hommikust lendu tagasi Riiga ja sealt juba sõitu autoga koju. Kokkuvõtteks võin öelda, et lastega on Berliinis palju vaadata ja teha. Trantsport on hästi korraldatud ja kiire. Kindlasti oleks leidnud veel huvitavaid paiku, kuid nüüd ongi jälle põhjust tagasi minna.

Kommentaare ei ole:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...