Nuku valmistamine


12.12.18

Nägin riidest nukke ja mulle hakkasid need kohe väga meeldima ja tekkis kange tahtmine ise proovida sellist teha. Saan aru, et tehakse ka kursuseid aga seal pannakse nukk erinevatest osadest kokku. Mina aga tahaks teha kõike ise koos selle valulise poolega, kus korduvalt asju ümber tuleb teha. Tegemist on pika protsessiga ja mõtlesin, et äkki keegi tahab koos minuga teha. Seepärast ongi see postitus täiesti eraldi lehena. Mingit kuupäeva ei paneks vaid vaataks, kuidas asi kulgeb. Kõik, kes tahavad minuga liituda võiksid ennast postituses ära märkida ja kõik arvamused tõstan siia lehele, et tekiks arutelu. 

Esimese asjana, mida tundus, et läheb vaja on mõned materjalid, mida meilt osta ei saa. Mina tellisin endale hetkel AliExpress`ist järgmised asjad:


Seni, kuni kaup kohale jõuab vaatan erinevatest allikatest, milline lõige ja tegumood mulle kõige rohkem meeldib. Samuti mõtlen, milline võiks nuku riietus olla. Kui olen selgusele jõudnud panen enda valiku samuti siia lehele. 

Jään siis ootama, et kes minuga veel nukku teha viitsib. Tegudeks läheb arvatavasti juba uue aasta alguses.

Minuga meisterdavad nukku:
Marju

13.01.19

Minu tellitud asjadest on kohale jõudnud kaks - kangas ja juuksed. Seega sain hakata tegema esimesi katstusi.
Nuku lõike tegin erinevaid teisi lõikeid kokku miksides ja eks hiljem paistab, kas see ennast ka ära tasus. Minu kasutatud lõige on igatahes siin (printisin A4 lehele):

Õmblemist alustasin kätest ja jalgadest. Tuli välja, et kangas, mille ma tellisin on vägagi läbipaistev. Et siis läbi jäid kumama mingil määral hariliku pliiatsiga tõmmatud jooned. Keha puhul tuleb vist kasutada teist märkimise viisi. 


Lõikasin välja lõiked ja joonistasin õmbluste koha riidele. Panin riide topelt ja kinnitasin mõne nööpnõelaga. Õmblesin väga aeglases tempos mööda piirjooni. Jalal jätsin alumise osa lahti ja mingi osa ka sealt, kus meil asub kand. Tahtsin panna tallale pappi, et kui jalga täidan, tald kumeraks ei läheks. Pärast õmblemist lõikasin ülejäägi ära. 


Siis tuli õmmelda talla osa, mida ma samuti algul välja ei lõiganud vaid alles pärast kinni õmblemist. Kuna riie ei püsinud hästi paigal siis ennem talla õmblemist traageldasin selle ka kinni.

Keerasin jalale õige poole ja toppisin mingi 3 mm papist talla jala põhja ning täitsin jala nii tihedalt vatiini täis kui suutsin. Lõpuks õmblesin lahtise osa jalast käsitsi kinni.


Kätega tegin sarnaselt nagu jalgadega. Vaid lahtine osa oli üleval pool. Jäin tulemusega päris rahule, kui mõned hariliku pliiatsi triibud välja arvata. Samas saab ju nukk pärast ka riided selga nii et ega seda väga ju näha ka ei jää.


Nüüd siis tuleb asuda keha õmblema. Kui asi niikaugele jõuab annan jälle tada, kuidas läinud on. Loodan, Marju, et ka sinul on asjad varsti kohal ja saad samuti esimesi katsetusi teha.

22.01.19

Kui käed ja jalad valmis said hakkasin kokku õmblema keha. Välja lõikasin riidest keha osad alles peale õmblemist nagu tegin käte ja jalgadega. 


Siis pöörasin keha õige poole ja toppisin võimalikult palju vatiini täis. Kui see sai tehtud, õmblesin käsitsi kaela koha kinni.


Nuku pea koosneb kahest kihist. Esimesena tuleb kokku õmmelda neli tükki, millest moodustub pall. See on pea alumine kiht ja annab peale kuju. Toppisin ka selle tugevalt vatiini täis. Poolepeal sai vatiin otsa ja siis kasutasin padja sisu. Tegelikult on toppimiseks see isegi parem, sest on selline libedam ja paremini vormitav. Tulevikus arvatavasti eelistaksin pigem seda. 


Pea pealmine osa on lõikelehel vähemalt minu kanga jaoks liiga pisike. Kui on veniv kangas siis oleks vist veel võimalik see pallile pale venitada. Minu kangas ei veni ja seepärast pidin pea pealmise osa tegema natukene suurema, kui lõikel. 


Pöörasin õmmeldud pea pealmine osa ümber ja asetasin kaelale. Siis lükkasin pea osa keha juurde. Jäin nii nagu oleks kaelas sall.


Nüüd saab alumise pea osa keha külge õmmelda. Esimsel korral sai mul pea natukene viltu. Harutasin üles ja õmblesin uuesti. Enne tegin harilikuga juti ette.


Kui pea alumine osa ilusti kinni õmmeldud, sain pea pealmise osa pallile peale tõmmata. Seejärel õmblesin käsitsi kaela osa keha külge. Ma keerasin natukene ääre ka ära, kuigi kangas iseenesest ei hargne. Samas jäi nii palju ilusam.


Pea ülemise osa traageldasin ära ja kinnitasin pea alumise osa külge. Siia tulevad hiljem juuksed peale, nii et varjab kõik ilusti ära. 


25.01.19


Nuku kehale käte ja jalgade külge panemine läks päris lihtsalt. Kasutasin selleks keha värvi mulineed. Lõikasin paraja jupi, panin sukanõela taha ja esimesena lükkasin läbi jalast, siis kehast, teisest jalast. Kui kakkasin nõelaga tagasi liikuma jätsin hästi pisikese täpi. Paljud kasutasid nööpe aga ma otsustasin ilma proovida. Minu kangas tundub päris tugev ja loodan, et nööpe ei ole vaja. Igatahes kui jõudsin tagasi algusesse võtsin nõela ära ja tõmbasin otsad kõvasti kokku ning sidusin mitme sõlmega kinni. Siis panin nõela tagasi ja tõmbasin otsad jala siseküljele. Nii käed kui jalad jäid hästi liikuma ja nukut on võimalik panna ka istuma.

27.01.19


Nuku juuste paigaldamiseks olen näinud samuti palju erinevaid võimalusi. Mõned liimivad juuksed pähe ja paljud paigaldavad juuksed vaid poolele peale, sest müst hakkab hiljem ülejäänut katma. Mina tahtsin, et nukul oleks juuksed peas kogu pea ulatuses. Seda ka siis, kui kavatsen mütsi teha. Samuti otsustasin kinnitada juuksed õmblemise teel. Tundus kuidagi õigem.


Juuste õmblemist alustasin pea külgmisest osast ja liikusin küljelt küljele. Tagasipööretel juukseid katki ei lõiganud vaid keerasin lihtsalt otsa ringi. Alustasin umbes kõrvade kõrguselt liikudes edasi tagasi ja kui olin jõudnud otsmikuni siis liikusin edasi ringis.


Kui pealaele oli jäänud õmmelda veel pisikene ring juukseid lõpetasin õmblemise. Tegin eraldi pildil näha oleva ringi ja õmblesin selle tühjale kohale. Need juuksed jäid natukene turritama ja seepärast pidi neid pärast õmblemist natukene sättima. 

Lõpuks saabusid kohale ka nuku silmad. Nende paigaldamiseks tegin sukanõelaga augu ette ja peale pisikese liimitäpi lisamise silma tagumisele küljele lükkasin silmad omale kohale.

Selline saigi siis minu nuku valmistamise lugu. Tuleb tunnistada, et tegelikult oli see palju lihtsam, kui ma alguses arvasin. Nüüd siis tuleb hakata tegema riideid, mis nende nukude puhul on vaata et veel tähtsam, kui nuku ise. Nii et postitus ei ole veel sugugi läbi.



31.01.19

Esimesena kudusin nukule mütsi. Kuna tegin selle kohta ka postituse, siis siia seda topelt kopeerima ei hakka. Mütsi ja selle kirjeldust saab näha siit.

15.10.19

Täiesti piinlik kui pikaks on mul see nuku tegemine ikka veninud. Püüan ennast nüüd parandada ja panen mõned asjad kirja.
Nimelt kudusin nukule salli. Selleks võtsin roosa lõnga ja vardad number 5. Lõin 17 silma ja kudusin edasi tagasi vaid parempidi 70 rida. Seejärel murdsin kootud tüki pooleks, et moodustuks poole kitsam sall ja heegeldasin heegelnõelaga äärest kokku. Kuna kudumisel esimesi silmuseid ei kudunud olid äärde jäänud piisavalt suured augud nii et nendest oli väga mõnus heegelnõela läbi pista. Lõpetuseks õmblesin otsad kokku, et moodustuks ringsall. Kaunistuseks õmblesin külge kolm valget tupsu ja läbi juba varem mainitud aukude tõmbasin valge nööri.


17.10.19

Alusseeliku tegin nukule valgest tüllist. Ostsin juba valmis lõigatud laiema riba (siis on ääred ilusti sirged). Võtsin parajalt pikad tükid ja krookisin hästi kohevaks. Õmblesin kroogitud osa läbi. Tegin 3 sellist tükki ja õmblesin need omavahel kokku. Seeliku ülemisse serva õmblesin haagid. 

22.02.20

Nuku sai endale jalga tennised. Täpsemad juhised valmimise kohta asuvad selles postituses. Samuti valmis pluus. Materjalina kasutasin tütre vanade dresside kummi soonikust katet. See sobis täpselt minu valitud värvidega. Harutasin sooniku lahti ja triikisin voldi välja. Kerisin kanga ümber nuku ja sai selliselt mõõdu. Õmblesin keha osa overlokmasinaga silindriks  kokku. Sama tegin tulevaste varrukatega. Ääristasin pluusi ääred overlokiga et need hargnema ei hakkaks. Pluusi keha osasse tegin kaks auku ja õmblesin varrukad särgi külge. Veel õmblesin käsitsi kõik ääred ja pluusi ülemisse äärde panin sisse peenikese kummi. 

29.02.20

Kõige viimasena tegin nukule koti. Valge lõngaga heegeldasin järgmiselt: 10 ahelsilmust; seejärel kaks ringi ümber ahelsilmuste nii, et otsasilmustesse esimeses ringis tegin 6 kinnissilmust ja teisel ringil nendesse samadesse silmustesse igasse omakorda veel kaks silmust. Kõigis teistes oli igas kinnissilmuses üks kinnissilmus. Siis hakkasin heegeldama igasse kinnissilmusesse üks kinnissilmus. Heegeldasin seni kuni kott tundus suuruselt paras. Rihma heegeldasin kohe kotile külge. Esimesena tegin ahelsilmused ja siis kinnissilmustega tagasi. Võtsin looma harjamise harja ja kraapisin sellega koti üle. Nii jäi see selline mõnusalt karvane. Siis tikkisin sellele roosid ja lehed. Kaunistuseks lisasin veel keti, mille otstesse õmblesin pisikesed hallid tupsud. 


4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Soovin osaleda nuku valmistamisel.
Marju

Anonüümne ütles ...

Jalad ja käed on välja lõigatud nüüd vaja veel täitematerjaliga täita.

Unknown ütles ...

Mis kangas see täpsemalt on, kui hiinast tellida?

Ly ütles ...

Otsingusse võib vast panna Doll Skin Fabric. Mina tellisin siit: https://www.aliexpress.com/item/32603856876.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dpsg9iu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...